Basın Odası

Keşfet

BASIN ODASI

Tepe Savunma ve TOFAŞ Birlikteliği

Yalnızca 2012’de 250 binden fazla araç üreten, 1 milyon metrekarelik alanda, çevresi 5 kilometreyi bulan Türkiye’nin en geniş endüstriyel tesislerinden birine sahip Tofaş, gizlilik standartları yüksek tesislerinin güvenliğinde Tepe Güvenlik’in uzmanlığına güveniyor.

Endüstriyel tesisler, üretimini yaptıkları ürün her ne olursa olsun yüksek güvenlik standartlarına uyumlu olmak durumunda. Bu standartlar, tesis çalışanlarının iş güvenliği standartlarına uyumu kadar, gelen ziyaretçilerin güvenliğini de kapsıyor. Temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç tarafından atılan, Koç Holding ve Fiat S.p.A.’nın eşit hissedar olduğu Tofaş’ın Bursa’nın hemen girişinde yer alan tesisleri, yüksek üretim ve güvenlik standartlarıyla günümüzün en modern tesislerinden biri olarak Fiat Grubu’nun önemli üretim üslerinden biri olarak faaliyetini sürdürüyor.

Tesisin ilk kurulduğu 1969 yılından 2010 yılı başına kadar fiziki güvenliğini kendi bünyesindeki güvenlik kadrosu ile sağlayan Tofaş, zaman içinde gerek Türkiye’de gerekse dünyada yaşanan değişimlere ayak uydurabilmek, asli faaliyet alanı olan otomotiv endüstrisine odaklanmak ve Koç Holding tarafından belirlenen politikalar gereğince 3,5 yıl önce fiziki güvenlik hizmetinin profesyonel bir kurumdan alma kararı veriyor. Aralık 2009’da fikri hazırlık süreciyle başlayan bu değişim süreci, yaklaşık altı aylık bir dönem sonunda hizmetin Tepe Savunmave Güvenlik Sistemleri tarafından verilmeye başlanmasıyla sonuçlanıyor. Projenin Tofaş tarafındaki sürecini başından itibaren yöneten Tofaş İnsan Kaynakları Direktörlüğü Fiziki Güvenlik Sorumlusu Ersin Akköseler, yaşanan geçiş sürecini ve Tepe Güvenlik’in seçilmesini şu sözleriyle özetliyor: “Kurum olarak, hizmet aldığımız şirketlerin çeşitli kriterleri yerine getirmesini talep ediyoruz. Bunlar arasında kurumsallık, güven verme, tecrübe ve bilgi birikimine sahip olması, yönetim kademesinin sürekliliği, meydana gelen sorunlarda yönetimin çözüm odaklı samimi yaklaşımları ile disiplinli davranışlar bulunuyor. Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri, çalışmalarımızın başladığı günden bu yana değişmeyen yönetim kadrosu ile aynı dilden konuşmamızı ve olaylara aynı hassasiyetle yaklaşmamızı sağladı.”

Tofaş’ın, “Dünya Klasında Üretim (WCM) alanında, 170 Fiat Grubu fabrikası içinde eriştiği “Gümüş” üretim seviyesiyle ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunun altını çizen Akköseler, Tofaş’ın Bursa’daki tesislerinde bulunan güvenlik sistemlerini şu şekilde özetliyor: “Fiziki güvenlik sistemlerinde son teknoloji elektronik ekipmanlar kullanmaya özen gösteriyoruz. Tesis içindeki fiber optik ağ sistemimizin yanı sıra, farklı özellikleri bulunan CCTV kamera, elektronik çit ve sensör sistemlerimiz bulunuyor. 1996’da bu tür güvenlik önlemlerine tesisimizde yer vererek yalnızca sektörümüze değil, ülkemizdeki pek çok büyük tesise de örnek olduk. Bunda, o dönemki Genel Müdürümüz Jan Nahum başta olmak üzere, Güvenlik ve Destek Hizmetleri Birimi olarak bağlı olduğumuz İnsan Kaynakları Direktörlüğü Endüstriyel İlişkiler Yöneticiliği’nde bulunan yetkili isimlerin önemli katkılarını belirtmemiz gerek. Temel görevimiz, güvenlik firması tarafından gerçekleştirilen uygulamaların 5188 sayılı kanun ve ilgili diğer yönetmeliklere uygunluğunu şirket adına denetlemek. Ayrıca güvenlik sistem ekipmanlarının güncellenmesi, yeni güvenlik teknolojilerine uygun projelerin hayata geçirilerek caydırıcılığın artırılması ve çalışanlarımızın kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak önlemleri alıyoruz.

Düzenli eğitimlerle güçlenen ekip

İmzalanan anlaşma sonrasında tesiste görev alacak Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri personeline Tofaş ekibi tarafından yıllarca uygulanan “Kadife Eldiven İçinde Demir Yumruk Gibi Olunuz” kültürü aşılanıyor. Tofaş çalışanlarına güvenlik bir ortam sağlandığını ve kötü niyetli kişilere karşı caydırıcılığı hissettiren bu slogan, Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri tarafından seçilen personel tarafından kısa sürede benimseniyor. Üç vardiya sisteminde, yaklaşık 100 kişiden oluşan Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri kadrosunun yetenekleri, iki şirketin yetkilileri tarafından belirlenen program uyarınca hemen her ay düzenlenen eğitimlerle zenginleştiriliyor. Görev bölgelerinde yapılan Tek Nokta eğitimleri ile davranışsal yetkinlik eğitimleri projeye önemli bir katma değer sağlıyor. Şüpheli paket, araç izleme, eşgal tarifi gibi başlıklardan oluşan farklı eğitimler, zaman zaman tesis dışında da gerçekleştirilebiliyor. Örneğin X-ray uzmanları, eğitimlerini Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri’nin koordinasyonuyla havalimanlarında alıyor.

“Başarılı bir proje gerçekleştirdik”

Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri’nin en büyük endüstriyel tesis güvenliği projelerinden biri olan Tofaş projesi yaklaşık iki aylık bir sürede kademeli olarak tamamlanıyor. Ersin Akköseler, bu aşamayı şu sözleriyle ifade ediyor: “Projenin kapsamı ve niteliği nedeniyle hizmet başladıktan sonra devir teslim bir gecede gerçekleşmedi. Tofaş, kendine has uygulamaları ve gelenekleri olan köklü bir kurum. Eski güvenlik personelinin sahip olduğu Tofaş kültürü ve ekip olma ruhu bu iki aylık dönemde yeni Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri personeline aktarıldı. Bu dönemde, özellikle eski güvenlik personelimizin desteği ve özverili çalışmalarını asla unutamam. Onların çabalarıyla böylesine büyük bir projede geçiş sıfır problemle gerçekleşti. Bu sorunsuz geçişte rol alan Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri yöneticileri Ünal Bay ve Güven Aşkın’a da, mesai ile sınırlı kalmayan, sabahlara kadar haftalarca süren çalışmaları için teşekkür ederim.”

Tofaş’ın proje sonrasında pek çok fayda elde ettiğini dile getiren Akköseler, yeni kadronun genç ve dinamik yapısının önemine vurgu yapıyor. Projeyle farklı bir bakış açısı elde ettiklerinin altını çizen Akköseler, yeni ulaştıkları faydaları şu sözleriyle özetliyor: “İç ve dış unsurlarca denetlenen yapı, sürekli ve sağlıklı bir raporlama, üst yönetim tarafından yapılan ziyaretler ilk akla gelen faydalar arasında bulunuyor. Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri ve Bilkent Holding kültürünün oluşmasında, yöneticilerin proaktif davranışları ile sağladıkları ilave eğitimler ile güvenlik personelinin mesleki gelişimleri ve aidiyetlerinde artış olduğunu gözlemliyoruz. Bunun yanında, güvenlik hizmetleri maliyetlerimizde de önemli bir fayda sağlamayı başardık.”

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde de Tepe güvenliği

Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri ve Tofaş arasındaki ortak çalışmalar yalnızca Tofaş’ın üretim tesislerini kapsamıyor. İstanbul’daki Tofaş Genel Merkezi ile Bursa’da, eski bir ipek fabrikasının restore edilmesiyle hayata geçen Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nin güvenliği de yine Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri personeli tarafından sağlanıyor. Bursa halkı dışında şehre gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği müzede Anadolu’nun 2600 yılı bulan araba tarihini görmek mümkün. Tofaş’ın Türkiye’de ürettiği ilk otomobilin de bulunduğu müze alanında ayrıca müzeyi aratmayan bir sergi alanı da bulunuyor. Bu sergi alanında 2014 Nisan’a kadar sürecek olan Zaman Makineleri Sergisi, içerdiği 1800’e yakın saatle bu alandaki en kapsamlı sergilerden biri olma niteliği taşıyor. Sergide bulunan saatler arasında, çeşitli Avrupa devletleri tarafından Osmanlı İmparatorluğu yöneticileri tarafından özel olarak üretilen saatlerden, Atatürk’ün bir çocuğa hediye ettiği kendi cep saatine kadar çok sayıda örnek görmek mümkün.

Sayılarla Tofaş Bursa tesisleri

  • 400 bin metrekaresi kapalı, toplamda 1 milyon metrekarelik alan
  • 5 kilometreyi bulan tesis çevre uzunluğu
  • Yaklaşık 100 kişilik güvenlik personeli
  • 7000 çalışan
  • Günlük 2000 – 2500 arası giriş çıkış
  • Yılda 400 bin araç üretim kapasitesi
  • 5 farklı markaya üretim

Müşterilerimizin Gözünden Biz

BASIN ODASI

Kariyer

İNCELEYİN

Eğitim

İNCELEYİN