Eve Hırsız Girmesi Halinde Yapılması Gerekenler
  • Anasayfa
Eve Hırsız Girmesi Halinde Yapılması Gerekenler

Eve Hırsız Girmesi Halinde Yapılması Gerekenler

Eve Hırsız Girmesi Halinde Yapılması Gerekenler

Eve hırsız girerse ne yapmalıyız? Bu soru hemen hemen herkesin aklındadır. Her daim kendinizi en güvende hissettiğiniz yer olan eviniz, herhangi bir hırsızlık eyleminde, birden sizin için korkutucu bir mekân haline gelir. Talihsiz bir deneyim olsa da hırsızlık anını bilinçli ve soğukkanlı bir şekilde yönetmek mümkündür. Aşağıda evinize hırsız girdiği anda ve sonrasında yapmanız gerekenler hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

1. En uygun zamanda polis çağırın

Eve hırsız girerse, kendinizi risk altında hissetmediğiniz uygun bir anda, mümkün olan en kısa sürede yetkililere durumu anlatın. Bu çağrınız kayıt altına alınacağı için suçluların yakalanma ihtimali de artacak ve sigorta talepleriniz için uygun bir yasal zemin oluşacaktır. Eğer hırsızlık siz evde değilken gerçekleştiyse de polisi aramak için eve ulaşmayı beklemeyin, polise durumu bildirin ve kanıtların bozulma ihtimalini de düşünerek evdeki hiçbir şeye dokunmayın.

2. Evden kaçma şansızı değerlendirin

Peki eve hırsız girdiğini fark ettiğimizde ne yapmalıyız? Odanızın kapısını hızlıca kilitleyin. Yangın merdiveni veya pencere yoluyla evden çıkma ihtimaliniz varsa değerlendirin. Ancak bu durumda panik halde karar vermemeli ve rasyonel bir şekilde düşünmeye çalışmalısınız. Yaralanma riskinizin olmadığından emin olduğunuzda evi terk edebilirsiniz. Bu konuda yeterince eminseniz yapmanız gereken ilk şey polisi aramak ve ardından evi terk etmektir.

3. Güvenlik ve alarm sistemlerini kontrol edin

Eve hırsız girdiğini sonradan fark ettiyseniz güvenlik kameralarıyla kayıtları kontrol etmelisiniz. Ancak bunu yapmadan önce sakinleştiğinizden ve durumu kabullendiğinizden emin olun, olayı fark eder etmez kamera kayıtlarını izlemek sizin için daha yıkıcı bir deneyim olabilir. Bu kayıtları daha sonra polise ve sigorta şirketinize yollayabilirsiniz.

4. Sigorta şirketinizle görüşün

Son aşamada sigorta şirketinizle görüşüp oluşan hasara dair bilgi vermelisiniz. Karakolun sizinle paylaştığı ifade ve tespit tutanakları eksper aracılığıyla sigorta şirketinize ulaştırılacaktır. Bu aşamada sizin ifadeniz kadar varsa güvenlik kameralarının kayıtları da önemli olacaktır. “Eve hırsız girerse ne yapmalıyız?” sorusuna dair maksimum güvenlik önlemli danışmanlık almak ve doğru ürünü tercih etmek için Securitas Alarm ile iletişime geçebilirsiniz.

Tepe Savunma İçerik Ekibi Fotoğrafı

Tepe Savunma İçerik Ekibi, güvenlik sektöründeki uzman bilgisiyle öne çıkar. Güvenlik sektöründe uzman bir ekip olarak, özel güvenlik görevlileri, güvenlik teknolojileri ve sektörel gelişmeler hakkında kapsamlı içerikler hazırlar. Tepe Savunma içerik ekibi, güvenlik alanındaki güncel gelişmeleri ve çözüm önerilerini paylaşarak okuyucuları bilgilendirir ve sektördeki en güncel trendleri takip eder. Güvenlik bilincini artırmayı ve daha güvenli bir dünya için katkıda bulunmayı amaçlar.