Tepe Savunma ve Güvenlik Logo

TEPE BLOG

ÖZEL GÜVENLİK NEDİR? KİMLER ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLABİLİR?

Gerçek ve tüzel kişilere ait yaşam hakkı, zilyetlik hakkı, işletme yönetimi hakları ve mülkiyet hakkı ile diğer hav ve hürriyetlerin saldırıya uğramaması amacıyla kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette verilen güvenlik ve koruma hizmetlerine ‘Özel Güvenlik’ denir. Özel güvenlik görevlisi, aynı zamanda, koruduğu ve güvenliğini sağladığı alanlara veya kişilere karşı yapılacak olan saldırılarda bir caydırıcılık unsurudur.

Personellerin çalışmaları genelde 24 saat esasına dayanır. Birçok iş yerinin niteliği gereği, iş yerinde normal çalışma bitse dahi işyeri ve eklentilerini beklemek zorunda olan güvenlik görevlileri çoğu zaman üç vardiya halinde çalışır.

Özel güvenlik görevlisi olmanın şartları

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli şartlar yasa ile belirlenmiştir. Bu şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az sekiz yıllık ilköğretim ya da ortaokul, lise veya dengi okul mezunu olmak,
  • Silahsız eğitim için en az 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Silahlı eğitim için en az 21 yaşını doldurmuş olmak,
  • Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerinde yer alan suçlardan herhangi birini işlememiş olmak,
  • Özel güvenlik temel eğitimini tamamlayarak merkezi sınavda başarılı olmak ve güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak.
  • Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmama şartlarını sağladığını gösteren sağlık raporuna sahip olmak.
  •  

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin, İçişleri Bakanlığı izniyle kurulan Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarındaki sertifika programlarına katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Özel güvenlik görevlisi adayları, sertifika programının ardından yılda altı kere yapılan merkezi sınava katılmalıdır. Bu sınavda başarılı olanlar kimlik kartı için başvuruda bulunabilir. Bir kişi eğitime başladığı tarihten itibaren yaklaşık 4-6 ay içerisinde kimlik kartı sahibi olabilir ve çalışmaya başlayabilir. Ayrıca belirli üniversitelerin bünyesinde bulunan meslek yüksek kullarındaki özel güvenlik bölümlerinden mezun olan adaylar, sınavlara katılmadan doğrudan mesleğe adım atabilir.

Özel güvenlik görevlisi olmak için hangi eğitimlerin alınması gerekiyor?

“Özel Güvenlik Temel Eğitimi” ile birlikte özel güvenlik görevlisi kimliği alınmasından beş yıl geçtikten sonra özel güvenlik görevlilerinin, “Yenileme Eğitimi” de almaları zorunluluğu bulunmaktadır. Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara Özel Güvenlik Temel Eğitimi’nde 100 saat temel eğitim, 20 saat temel silah eğitimi gösterilmektedir. Yenileme eğitiminde ise silahlı özel güvenlik görevlisi kimliği olanların 50 saat yenileme eğitimi ve 10 saat yenileme silah eğitimi alınmaktadır. Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak için ise 100 saatlik temel eğitim programı uygulanmaktadır. Bu kimliğe sahip personeller beş yılın sonundaki yenileme eğitimlerinde 50 saat yenileme eğitimine tabi tutulur. “Özel Güvenlik Hukuku ve kişi hakları, Güvenlik Tedbirleri, Güvenlik Sistem ve Cihazları, Temel İlk Yardım, Yangın Güvenliği ve Müdahale Tarzları, Uyuşturucu Madde Bilgisi, Etkili İletişim, Kalabalık Yönetimi, Kişi Koruma, Genel Kollukla İlişkiler ve Silah Bilgisi ve uygulamalı Atışlar” gibi dersler özel güvenlik görevlisi olabilmek için alınması gereken eğitim programı içerisinde yer almaktadır.

 

Tepe Savunma İçerik Ekibi Fotoğrafı

Tepe Savunma İçerik Ekibi, güvenlik sektöründeki uzman bilgisiyle öne çıkar. Güvenlik sektöründe uzman bir ekip olarak, özel güvenlik görevlileri, güvenlik teknolojileri ve sektörel gelişmeler hakkında kapsamlı içerikler hazırlar. Tepe Savunma içerik ekibi, güvenlik alanındaki güncel gelişmeleri ve çözüm önerilerini paylaşarak okuyucuları bilgilendirir ve sektördeki en güncel trendleri takip eder. Güvenlik bilincini artırmayı ve daha güvenli bir dünya için katkıda bulunmayı amaçlar.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

ARAMIZDAKİ BAĞ

Tepe Savunma ve Güvenlik olarak sahneyi
paydaşlarımıza bıraktık. Onlardan bizi anlatmalarını
istedik. Farklı sektörlerden yer alan güven
ortaklarımız ile yaptığımız röportajları keyifle
izlemeniz dileğiyle...

Videoyu oynat

Samer Şenbayrak

Fenerbahçe Ülker Spor ve Etkinlik Salonu

Videoyu oynat

Kpt. İsmail Demir

İDO

Videoyu oynat

Ahmet Oyucu

CEO

tr_TRTurkish