İşverenler İçin İşyeri Güvenlik Önlemleri
 • Anasayfa
İşverenler İçin İşyeri Güvenlik Önlemleri

İşverenler İçin İşyeri Güvenlik Önlemleri

İşverenler İçin İşyeri Güvenlik Önlemleri

 İş yeri güvenlik önlemleri dediğimizde, ilk olarak aklımıza hırsızlık, gasp gibi durumlar gelse de, iş güvenliği artık her türlü acil müdahale gerektiren beklenmedik durumları kapsıyor. Dolayısıyla iş yeriniz için güvenlik önlemleri alırken, çok yönlü bir alarm sistemine sahip olmanız gerekiyor. 

Peki iş verenler, iş yerlerinde hangi güvenlik önlemlerini almalı? Gelin hep birlikte sıralayalım.

Son teknolojiye sahip kamera sistemlerini tercih edin

Kameralar iş yeri güvenliğinin olmazsa olmazı. Stratejik noktalara yerleştireceğiniz güvenlik kameralarıyla, iş yerinizi 7 gün 24 saat izleyip, olası tehlikeleri hızlıca tespit edebilmeniz mümkün. Günümüzün gelişen görüntüleme teknolojileriyle tam donanımlı bir kamera sistemine sahip olabilirsiniz.  

Maksimum güvenlikli bir kamera sistemini tercih ederken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Güvenlik kameraları iç ve dış ortamlarda kullanılmak üzere olarak geliştirilir. Hangi alanda kullanacaksanız ona uygun teknolojiye sahip kameraları (Sabit ve Mobil IP/Termal Kamera Sistemleri, yaya, sanal ve drone devriye sistemleri vb.) tercih etmelisiniz.
 • Kameralar kurulduğu alandaki mevcut açıda en geniş çerçevede etrafı izleyebilmelidir; dar görüntü ölçeklerine sahip kameraların görüş alanlarında kör noktalar bulunur.
 • Otomatik kaydetme özelliği olan kameraları tercih etmelisiniz.
 • Ses kartına sahip olan kameralar, görüntüyle beraber aynı zamanda etraftaki sesleri de kaydeder. Bu modelleri tercih ederek güvenlik ihlallerini tespit etmek için daha fazla kanıta ulaşabilirsiniz.
 • Wi-Fi ağına bağlanabilen kamera sistemlerini tercih etmelisiniz. Bu kameraların kaydettiği görüntüler internet aracılığıyla ulaşılacak bir veritabanına anlık olarak aktarılır. Böylece görüntülerinizi akılı telefonlarınız üzerinden anlık olarak, dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman uzaktan izleyebilirsiniz.

Çok kapsamlı alarm sisteminden yararlanın  

En baştan belirtmiştik; iş yeri güvenliği sadece hırsızlık, gasp veya iş kazalarını içermez. Yangın, su baskını, gaz kaçağı veya tıbbi müdahale gerektiren durumlar da iş güvenliği kapsamına girer. Bu nedenle iş yerinizde, tüm bu acil durumları kontrol altına alabileceğiniz iyi bir alarm sisteminiz olmalıdır.

İyi bir iş yeri alarm sisteminde olması gereken özellikler:

 • Alarm sistemi, çağrılara-sinyallere hemen cevap verebilen iyi bir alarm merkezi tarafından yönetilmelidir. Sisteminiz, panik butonu-acil durum butonu veya dedektörler aracılığıyla ilgili merkeze sinyal gönderebilmelidir.
 • Alarm merkezi, iş yerine şüpheli giriş çıkışlarda, SMS ile veya doğrudan arayarak anlık haber verme hizmetine sahip olmalıdır.
 • Talep edildiği takdirde, sistemin hangi gün saat kaçta ve kim tarafından kapatıp açıldığı raporlanabilmelidir.
 • Sisteme uzaktan da bağlanılabilmeli; gerekli açma kapama ayarları uçtan uca yapılabilmelidir.
 • Sistemin kullanıcı tarafından tespit edilemeyen hatalarını cihazlar otomatik olarak tespit edebilmeli ve ilgili merkeze rapor edebilmelidir
 • Talep edildiği takdirde, alarm sistemine dahil olan gizli panik butonu kullanılarak, silahlı soygun, gasp girişimlerinde doğrudan emniyet merkezine yönlendirme yapabilmelidir.

Çalışma alanınızda uzmanlaşmış güvenlik personellerini tercih edin 

Güvenlik personelleri iş yeri güvenliğinin önemli bir unsurudur. Personel, bu konudaki deneyimi ve bilgisiyle birlikte, ilgili iş alanına özel güvenlik eğitimi almış olmalıdır. İş yeriniz için güvenlik personeli seçerken iş alanınıza uygun özel güvenlik eğitimi almış kişileri ekibinize katmalısınız. Örneğin finans alanında çalışıyorsanız, gelişen savunma teknolojisini takip eden, fiziki tedbirlerle güncel teknoloji bilgisini harmanlayarak hizmet sunacak güvenlik personellerini tercih etmelisiniz. 

“Sıkı güvenlik önlemleri, iş verimini artırır mı?” 

İş yerinde alacağınız güvenlik önlemleri ile verimliliği artırabileceğinizi biliyor muydunuz? İlk bakışta bu konuyla verimlilik arasında bir bağlantı kuramamış olabilirsiniz ancak iş güvenliği, verimliliği etkileyen kriterlerden biri. Güvenliğe önem veren bir iş yerinin verimlilik açısından kazanacağı faydalar: 

 • İş yerindeki ürünler ve eşyaların zarar görme, çalınma ihtimali düşeceği için mali kayıplar ortaya çıkmaz.
 • Güvenlik bilinci olan çalışanlar, panik anlarında ve beklenmeyen kriz durumlarında daha bilinçli kararlar vererek çalışma ortamının moralini daima yüksek tutar. Bu moral aynı zamanda, stresin yaşandığı iş süreçlerinden de yüksek verim alınmasını sağlayacaktır.
 • Alanında donanımlı güvenlik personelleri ve güvenlik ekipmanlarıyla, kendini daha güvende ve huzurlu hisseden çalışanların, iş yerine olan bağlılıklarında ve dolayısıyla verimliliklerinde artış olacaktır.

Tepe Savunma olarak, farklı iş alanlarında uzmanlaşmış özel kadromuzla tam kapsamlı iş yeri güvenliği hizmeti sunuyoruz. İş yerinizi üstün güvenlik önlemleri ile güçlendirmek için hemen tıklayın.  

Tepe Savunma İçerik Ekibi Fotoğrafı

Tepe Savunma İçerik Ekibi, güvenlik sektöründeki uzman bilgisiyle öne çıkar. Güvenlik sektöründe uzman bir ekip olarak, özel güvenlik görevlileri, güvenlik teknolojileri ve sektörel gelişmeler hakkında kapsamlı içerikler hazırlar. Tepe Savunma içerik ekibi, güvenlik alanındaki güncel gelişmeleri ve çözüm önerilerini paylaşarak okuyucuları bilgilendirir ve sektördeki en güncel trendleri takip eder. Güvenlik bilincini artırmayı ve daha güvenli bir dünya için katkıda bulunmayı amaçlar.